Informator Finansowy

Co to jest lokata bankowa

Zapewne niejeden z nas kiedykolwiek zastanawiał się skąd banki biorą pieniądze, które później pożyczają kredytobiorcom. W zdecydowanej części są to środki, które bank pożycza od swoich klientów. Oczywiście nie jest to przysługa ani żaden wolontariat. Właściciele środków pieniężnych pożyczanych instytucji bankowej otrzymują za to odpowiednie wynagrodzenie.

W związku z powyższym może powstać w naszych głowach pytanie: Czy ja też mogę zarabiać na pożyczaniu pieniędzy bankowi? Pomimo tego, że wydaje się to być bardzo trudne, to w zasadzie jest niezwykle proste. Jak to zrobić? Wystarczy założyć lokatę.

 

Co to jest lokata bankowa?

 

Ogólnie rzecz ujmując założenie lokaty bankowej jest formą oszczędzania. Towarzyszy temu pewien zarobek. To znaczy, że zamysłem lokaty bankowej nie jest przechowywanie pieniędzy a pomnażanie ich. Klientom nie opłacałoby się tylko przechowywać pieniądze w banku, ponieważ inflacja doprowadziłaby do tego, że właściciel podczas wyjmowania swoich środków wyciągnąłby ich mniej niż włożył. Właśnie dlatego banki udzielają pewnego wynagrodzenia (tzw. oprocentowanie lokaty) osobom, które założyły u nich lokatę. Gdyby nie dawały klientom takich bonusów, to nikt nie decydowałby się na zdeponowanie swoich środków, ponieważ nie różniłaby się to niczym od przysłowiowej skarpety lub zwykłego konta płatniczego, na którym przecież też możemy trzymać pieniądze.

Instytucje bankowe „dają zarobić” klientom, ale pod pewnymi warunkami. Lokaty mają to do siebie, że są zawierane na pewien okres. Znaczy to tyle, że w ciągu 6 miesięcy, roku lub nawet 6 lat (zależy od konkretnego przypadku) klient zobowiązuje się do użyczenia bankowi swoich środków finansowych. Po prostu pozwala mu nimi obracać. W określonym w umowie czasie klient nie będzie mógł ich wyciągnąć bez ponoszenia jakiejkolwiek straty. Stratą może być wyciągnięcie samej kwoty wpłaty (bez dodatkowych profitów) lub kwoty wpłaty z częścią odsetek, lub nawet kwoty mniejszej niż wpłata (powód: kara za wcześniejsze rozwiązanie lokaty).

 

Dlaczego banki zachęcają do zakładania lokat?

 

Instytucje bankowe często kuszą swoich potencjalnych klientów wysokim oprocentowaniem zakładanych u nich lokat. Wszystko po to, aby uzyskać z nich jak największy kapitał, który później będzie wykorzystywany np. do udzielenia kredytów gotówkowych lub hipotecznych. Bank oferujący kredytobiorcom droższe kredyty (z większym zyskiem dla banku) może zaproponować właścicielom lokat większe oprocentowanie, czyli realny zarobek dla tych osób. Instytucje bankowe chętnie pożyczają pieniądze z prywatnych lokat, chociaż mają jeszcze możliwość uzyskania środków od innych banków. Za taką pożyczkę bank oczywiście musi zapłacić pewną kwotę, której wysokość jest jasno określona w tzw. stawce LIBOR lub WIBOR. W przeliczeniu zazwyczaj bardziej opłacalne jest korzystanie z pieniędzy zdeponowanych w lokatach.

 

Lokata bankowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających pewną ilość wolnych środków, z których nie będą korzystać w najbliższym czasie. Osoby decydujące się na założenie lokaty otrzymują nie tylko pewne wynagrodzenie, ale również pewność, że przez okres zawarty w umowie ich oszczędności będą bezpieczne i nie stracą z powodu inflacji.