Informator Finansowy

Czy można zerwać lokatę

Lokaty są produktem, który umożliwia każdemu z nas zarobienie pieniędzy na własnych oszczędnościach. Zakładając lokatę wpłacamy naszą nadwyżkę finansową do banku i po określonym w umowie czasie wypłacamy kapitał wraz z zarobkiem (tzw. odsetki). Okres obowiązywania lokaty może mieć różną długość; od jednego dnia do nawet kilku lat. Osoby decydujące się na założenie lokaty na dłuższy okres (np. 2 lata) mogą w trakcie trwania umowy niejednokrotnie znaleźć się w sytuacji, w której będą natychmiast potrzebowali ulokowanych pieniędzy. Co wtedy? Czy można zerwać taką lokatę?

 

Przedterminowe zerwanie lokaty – prawa klienta i konsekwencje tej decyzji

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, każdy z nas może dokonać zerwania lokaty przed ustalonym w umowie terminem. W takiej sytuacji mamy zagwarantowaną wypłatę wpłaconego kapitału i część odsetek. W niektórych sytuacjach banki mogą nam naliczyć karę (np. w Euro Banku jest to 10 zł) za wcześniejsze zerwanie umowy. O ile wypłata kapitału jest gwarantowana w każdym przypadku, o tyle wysokość odsetek jest zależna tylko od zasad panujących w danym banku. Część odsetek, jaką otrzymamy zależy od: konkretnej lokaty, czasu jej trwania, momentu zerwania umowy. Poniżej przedstawiam warunki panujące w najpopularniejszych bankach.

 

Zestawienie warunków przedterminowego zerwania lokaty w różnych bankach

PKO SA, BGŻ, NORDEA – nie wypłacają żadnych odsetek przy przedterminowym zerwaniu lokaty

Euro Bank – zerwanie lokaty do 14 dni od daty jej założenia skutkuje naliczeniem kary w wysokości 10 zł

Invest-Bank – wypłaca najniższe odsetki dla kapitału znajdującego się na lokacie przez przynajmniej 3 miesiące

BPH – nie wypłaca odsetek dla lokat zerwanych w ciągu pierwszego miesiąca

Deutsche Bank – wypłaca 1% dla kapitału znajdującego się na lokacie przez przynajmniej 3 miesiące

Lukas Bank – wypłaca 1% dla kapitału znajdującego się na lokacie przez przynajmniej 21 dni

Bank Pocztowy – wypłaca odsetki wypracowane przez rok, po upływie 12 pełnych miesięcy depozytu

ING Bank Śląski – obniża oprocentowanie do 0,2%

Toyota Bank – wypłaca 10% odsetek

Osoby, które podejmą decyzję o wcześniejszym wypłaceniu środków pieniężnych z lokaty nie zawsze muszą ją całkowicie zrywać. Istnieją takie banki, które oferują swoim klientom możliwość skorzystania z częściowej wypłaty (tzw. wypłata w blokach). Wpłacając do banku np. 5 tysięcy złotych na 4% i decydując się na wcześniejszą wypłatę części tych środków (np. 2.000 zł) możemy zachować ustalone z bankiem oprocentowanie. Pozostałe na lokacie środki (w tym przykładzie 3.000 zł) będą nadal oprocentowane na 4 %. Wypłaconą przedwcześnie kwotę otrzymamy wraz z niewielkimi odsetkami, które w każdym przypadku wylicza bank.

 

Jaka lokata jest najlepsza dla osób, które będą musiały zerwać ją przed terminem?

Wpłacając wszystkie nasze oszczędności na lokatę musimy się liczyć, z tym że w naszym życiu może dojść do wielu nieprzewidywalnych sytuacji, które spowodują konieczność przedterminowego wypłacenia środków pieniężnych znajdujących się na lokacie. Na szczęście istnieją takie produkty bankowe, które będą dla nas w tej sytuacji korzystne. Możemy zdecydować się na przykład na zdeponowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, z którego bez żadnych strat i w dowolnym momencie wypłacimy potrzebne środki pieniężne. Osoby biorące pod uwagę tylko lokaty bankowe mają do wyboru 3 atrakcyjne produkty.

Pierwszym z nich jest lokata jednodniowa. W tym przypadku oprocentowanie jest naliczane każdego dnia, w związku z tym wypłata pieniędzy w każdym momencie nie wiąże się z żadną stratą.

Kolejną korzystną opcją są dwie lokaty: Lokata Bezkarna BGŻ Optima, Lokata na Start Getin Online. Zakładana na 3 miesiące Lokata Bezkarna gwarantuje wypłatę wszystkich odsetek naliczonych do czasu zerwania lokaty. W tym produkcie można zdeponować od 1.000 zł do nawet 20.000 zł. Lokata na Start wbrew pozorom jest dostępna nie tylko dla nowych klientów banku Getin Online. W tym przypadku depozyt może wynosić od 500 zł do 10.000 zł, a sama lokata zakładana jest na zaledwie 2 miesiące. Warto w tym momencie porównać zysk z tych dwóch ofert. W pierwszej zarobimy 4% w skali roku, natomiast decydując się na drugą ofertę – o 0,5% więcej.

Banki oferują swoim klientom lokaty, aby uzyskać stabilne źródło finansowania. Zazwyczaj zależy im na tym, by klienci przechowywali u nich swoje środki finansowej przez jak najdłuższy czas. Jak widzimy na powyższym przykładzie, istnieją wyjątki od tej reguły. W świecie finansów warto porównywać oferty różnych instytucji i szukać okazji, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się nieprawdopodobne. Moim zdaniem Lokata Bezkarna oraz Lokata na Start zostały stworzone w celu budowania w społeczeństwie pozytywnych skojarzeń z daną marką, oraz po prostu w celu pozyskania nowych klientów. Warto z tych zabiegów marketingowych skorzystać dla własnych zysków.

 

W jaki sposób należy zerwać lokatę?

Zerwanie lokaty jest bardzo proste. Wystarczy udać się do banku, w którym zadecydowaliśmy się zdeponować nasze oszczędności. Cała procedura zrywania lokaty potrwa nie więcej niż kilkanaście minut. Zdeponowane pieniądze otrzymamy na nasz rachunek bankowy (w dowolnym banku) lub będziemy mogli je wypłacić w okienku kasowym w gotówce. Lokaty zakładane przez internet mogą być rozwiązywane drogą elektroniczną.