Informator Finansowy

Minimalna kwota lokaty

Lokaty bankowe są najczęściej wybieraną formą oszczędzania pieniędzy. Powodem tego jest fakt, że są łatwo dostępne (można je założyć nawet bez konieczności udania się do banku), wymagają spełnienia niewielu formalności, mają jasne warunki (w przypadku oferty ze stałym oprocentowaniem zysk z lokaty można łatwo obliczyć) i są dostępne dla każdego, ze względu na niską kwotę potrzebną do założenia lokaty.

Minimalna kwota wpłaty w celu uruchomienia lokaty nie zawsze jest taka mała. Najczęściej wynosi 500 zł, ale zdarza się, że niektóre banki wymagają środków finansowych w wysokości 1000, 2000 lub nawet 5000 złotych. Wyższe minimalne kwoty lokat dotyczą zazwyczaj najkorzystniejszych ofert. Oczywiście istnieją nieliczne oferty, w których żadna kwota minimalna nie jest wymagana (można podpisać umowę już od złotówki wkładu), ale zazwyczaj są to kiepsko oprocentowane propozycje. Osoby chcące zdeponować kwotę mniejszą niż najczęściej spotykane minimum w wysokości 500 zł mogą spróbować poszukać odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Jeszcze w ubiegłym roku na rynku istniała taka oferta. Była nią lokata w Getin Bank, której kwota minimalna wynosiła zaledwie 200 zł.

 

Które lokaty wymagają wpłaty wysokiej kwoty minimalnej?

Istnieje kilka rodzajów lokat, a każda z nich ma inną specyfikę. Zostało to szerzej omówione w moim poprzednim artykule, ale ze względu na potrzebę chwili przybliżę teraz ten temat.

Najczęściej spotykane są lokaty: rentierska (dla zamożnych klientów), standardowa, progresywna, jednodniowa, e-lokata, lokata z funduszem.

Najwyższa minimalna kwota dotyczy ofert dla klientów zamożnych (tzw. lokata rentierska), ponieważ w tym wypadku można negocjować z bankiem warunki umowy. Oprocentowanie lokaty, czas jej trwania i inne kwestie są zazwyczaj ustalane z zyskiem dla klientów. Większość osób utrzymuje się ze zdeponowanych środków, ponieważ bank wypłaca oprocentowanie z góry we wcześniej ustalonych odstępach czasu. Wygląda to mniej więcej tak, jakby bank spłacał klientowi odsetki za pożyczone od niego pieniądze.

 

Na jaką kwotę minimalną warto się zdecydować?

Osoby posiadające wolne środki powinny uważnie zastanowić się nad kwotą, jaką chcą zdeponować. Jeżeli posiadamy pewne oszczędności, które chcemy przeznaczyć np. na remont mieszkania, którego dokonamy za 2 lata, to nie decydujmy się na lokatę 5-letnią. Nawet gdyby jej warunki były dla nas korzystniejsze. Przy wcześniejszym rozwiązaniu lokaty zarobimy na niej niewiele, jeżeli w ogóle cokolwiek. Osoby podchodzące poważnie do oszczędzania i chcące z tego tytułu odnieść konkretne zyski powinny bezwzględnie przestrzegać terminów lokat. Jeżeli nie dopuszczamy możliwości wcześniejszego zakończenia lokaty, to możemy przejść do ustalania konkretnej kwoty wpłaty. Weźmy pod uwagę to, aby lokata nie stanowiła wszystkich naszych oszczędności. W życiu codziennym możemy spotkać się z wieloma sytuacjami, w których będziemy potrzebować dodatkowych pieniędzy. Warto przygotować sobie taką rezerwę lokując ją np. na kontach oszczędnościowych, z których możemy wypłacić pieniądze w każdym momencie bez ponoszenia strat. Po ustaleniu kwoty lokaty (np. maksymalnie 2 tysiące złotych) możemy rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego produktu. Porównajmy wszystkie oferty, szczególnie te, których próg jest równy z naszymi możliwościami. Zazwyczaj wśród nich znajdzie się najkorzystniejsza dla nas oferta.